Pēcdzemdību periods

Pirmās 6 nedēļas pēc dzemdībām – pēcdzemdību periods.

Grūtniecības laikā  ķemenis ļoti izmainās. Tas smagi strādāja, lai jūs ar bērnu būtu veseli. Tagad, kad bērns ir piedzimis, Jūsu ķermenis atkal mainās. Sešu nedēļu laikā savelkas dzemde, turpinās izdalījumi no dzimumceļiem, kā arī sadzīst starpenes un pēcoperācijas rētas. Pirmajā dienā pēc dzemdībām izdalījumi būs daudz, asiņošana iespējama spēcīgāka nekā mēnešreižu laikā, taču ar katru dienu izdalījumi būs mazāk, tie kļūs gaišāki, līdz asiņošanas vietā būs gaišas gļotas niecīgā daudzumā, reizēm tās parādīsies, reizēm nē – līdz izzudīs sešu nedēļu laikā pēc dzemdībām.

Apmēram nedēļu, bērniņa zīdīšanas laikā jutīsiet velkošas sāpes vēdera lejasdaļā. Tās ir dzemdību atsāpes, to rašanos veicina hormons – oksitocīns, kas izdalās bērna zīdīšanas laikā un veicina dzemdes muskulatūras savilkšanos. Agrīna zīdīšanas uzsākšana, kā arī bieža bērna likšana pie krūts pirmajās dienās pēc dzemdībām sekmēs dzemdes savilkšanos. Uzreiz Kamēr ir pēcdzemdību izdalījumi, nav ieteicams mazgāties vannā, peldēties, karsēties pirtī. Mazgāties dušā, protams, drīkst un vajag. Šajā periodā vēlams atturēties arī no dzimumattiecībām, bet ja tas šķiet neiespējami, noteikti jālieto prezervatīvs, jo visas brūces vēl nav sadzijušas un var kļūt par ieejas vārtiem infekcijām un būt pa iemeslu nopietnām pēcdzemdību komplikācijām.

Pēcdzemdību periodā būtiska ir higiēnas ievērošana. Lai šuves labi sadzītu tām vienmēr jābūt tīrām un sausām, tāpēc ir jāapmazgājas vairākas reizes dienā un bieži jāmaina paketes. Ja ir dedzināšana vai sūrstēšana urinācijas laikā, apmazgājietiess pēc katras tualetes lietošanas reizes. Mazgājieties ar tīru ūdeni un pielietojiet speciālās intīmās kopšanas ziepes, kas nopērkamas aptiekās. Mazgājoties un, pēc tualetes noslaukoties roku virziet no priekšas uz mugurpusi. Slaukieties ar tīru dvieli, kas paredzēts tikai šim nolūkam. Neaizmirstiet pims un pēc tualetes apmeklējuma nomazgāt rokas.

Pēc ķeizargrieziena.

Ķeizargrieziens ir nopietna operācija, pēc kuras var būt nepieciešams garāks atlabšanas peiods. Pirmās dienas vai nedēļas pēc operācijas variet justies ļoti noguruši. Tas ir tāpēc, ka operācijas laikā zaudējāt vairāk asinis nekā dabīgās dzemdības. Var sāpēt arī operācijas grieziena vieta vēdera piekšējā sienā. Sāpju mazināšanai var lietot nesteroīdos pretiekaisuma, pretsāpju līdzekļus, tomēr tiem ir daudz nopietnas blaknes, tāpēc par to lietošanu noteikti konsultējies ar savu ārstu. Ar mājasdarbiem un bērna aprūpi palīdzību lūdz savam partnerim, ģimenei un draugiem.

Aprūpe par savām krūtīm pēc dzemdībām.

Apmēram 3.-5. dienā pēc dzemdībām krūtis piebriest, kļūst cietākas un jūtīgākas, pirmpienu nomaina piens. Bērniņa pirmie mēģinājumi pareizi satvert un zīst krūti, ātri izveido ar aci neredzamas mikrotraumas krūts areolas un zirnīša rajonā. Tas izpaužas kā jūtīgums un sāpes krūšu galos otrajā, trešajā zīdīšanas dienā. Sāpīgumu mazināt palīdz krūšu galu un areolu kopšana ar speciālu ziedi pēc katras zīdīšanas reizes. Ziedes paliekas noslauka no krūts pirms nākošas zīdīšanas. Nav nepieciešams mazgāt krūti pirms katras zīdīšanas. Krūtis tāpat kā pārējo ķermeni mazgā 1-2 reizes dienā. Krūšu galiem laiku pa laikam nepieciešamas īslaicīgas gaisa peldes. Tās palīdz sadziedēt krūšu galos radušās mikrotraumas un atjaunot dabisku ādas mikrofloru.

Lietojiet krūšturi, kas stabili balsta krūtis visu zīdīšanas laiku jau no pirmās dienas. Lai uzturētu sausu krūts gala rajonu starp zīdīšanas reizēm, vēlams izmantot krūštura ieliknīšus. Regulāra laktācija un krūts galu plaisu profilakse ir labas krūšu veselības pamatā zīdīšanas laikā. Ja nepieciešams pienu atslaukt, lieto speciālu pumpīti, nedarot to ar rokām. Pienu atslaukt vajag tikai gadījumā, ja tas jāatstāj bērniņa pabarošanai Jūsu prombūtnes laikā. Katrai mātei piens izstrādājas tieši tik daudz, cik nepieciešams Jūsu mazulim. Atslaucot krūtis, Jūs dodat ziņu savām smadzenēm “ piena nav pietiekoši” un sarežģītais piena veidošanās mehānisms turpmāk izstrādās lielāku piena daudzumu.

Kad atsāksies menstruācijas?

Katrai sievietei tas ir atšķirīgi. Lielākajai daļai sieviešu, kamēr viņas ēdina bērnu ar krūti un krūts piens ir vienīgais bērniņa uztura produkts, menstruālais cikls neatjaunojas. Tomēr ir sievietes, kurām menstruācijas atsākas pusotru mēnesi pēc dzemdībām.Atceraties, zīdīšana nav kontracepcijas metode, un nākamās grūtniecības iestāšanās iespējas arī tad, ja menstruācijas nemaz nav bijušas.

Sekss pēc dzemdībām?

Pēc dabīgām dzemdībām un arī pēc ķeizagrieziena operācijas paiet laiks, līdz dzimumorgānu brūces sadzīst. Visilgāk dzīst placentārais lauks dzemdes iekšpusē. Seksuālās attiecības droši var uzsākt sešas nedēļas pēc dzemdībām, tomēr pirms tās uzsākt, izrunāt ar savu speciālistu un partneri par Jums piemērotu kontracepciju. Piemērotākās kontracepcijas metodes pēc dzemdībām ir: dzemdes spirāle;

1.   hormonus saturoša sistēma-spirāle Mirena;

2.   hormonālā kontracepcija (pēcdzemdību periodā var lietot tikai progestīnus saturošas kontracepcijas tabletes. Estrogēni nav ieteicami visā zīdīšanas periodā);

3.   prezervatīvs; lokāli lietojami spermicīdi (makstī liekamas tabletes, svecītes, krēms, sūklis, kas satur vielas, padarot spermatozoīdus nekustīgus).

Pimās seksuālās attiecības pēc dzemdībām var būt sāpīgas, jo Jūsu organismā trūkst estrogēni un gļotādas ir sausas, jūtīgi ir arī tikko sadzijušie plīsumi. Ja jūtaties ļoti nogurusi un sekss Jums nav prātā, neaizmirstiet  padomāt arī par savu partneri un parādiet  viņam, cik nozīmīgs viņš Jums ir. Uzturiet intīmas attiecības, veltiet viņam kaut īsu mirkli pēc pamošanās no rīta vai pirms gulētiešanas.

Pirmo 6 nedēļu laikā pēc dzemdī bām pie ārsta nekavējoši jāveršas, ja:

izdalījumiem no maksts ir nepatīkama smaka;

paaugstinās ķermeņa temperatūra;

sākas stipra asiņošana;

jūtamas stipras sāpes vēderā;

šuvju vai pēcoperācijas rētas vieta pietūkst, kļūst sarkana, cieta, sāpīga, izdalās duļķaini izdalījumi;      bieža, dedzinoša urinācija;

urinācija;

pietūkums, sacietējums krūtī vai kājā;

asimetriska tūska uz kājām (viena kāja resnāka par otru).

Vingrošana pēc dzemdībām.

Jau nākamajā dienā pēc dzemdībām, Jūs ne vien drīkstat, bet varat sākt vingrot. Veiciet vēderpreses stiprināšanas vingrojumus, tie palīdzēs savilkties dzemdei un atgūt slaidumu. Vingrojumu intensitāti un ilgumu var palielināt pakāpeniski. Pēc normālām dzemdībām atgriezties pie pirmsdzemdību slodzes varat pēc sešām nedēļām, ja jūtaties pietiekami stipra un atpūtusies. Jūsu “olimpiskais uzdevums” šodien ir zīdīt mazuli, tāpēc pārējie mērķi ir jāpakārto šim.

Visām sievietēm jebkurā posmā, bet īpaši dzemdējušām un jo sevišķi tām, kuras dzemdējušas atkārtoti un lielus bērnus, ir svarīgi Kēgela vingrojumi – mazā iegurņa pamatnes un starpenes muskulatūru nostiprinoši vingrojumi. Tie veicami sekojoši:

1.  atrodam pareizos muskuļus – aizturam urīna strūklu urinācijas vidū. Ja Jums izdevās – Jūs esat sajutusi paeizos muskuļus;

2.  iemācamies tehniku. Pabeidzam urināciju un atguļamies uz muguras. Sasprindzinam iegurņa pamatnes muskuļus un turam muskuļus sasprindzinātus 5 sek., tad 5 sek. relaksējamies. Daram šādi 4-5 reizes vienu pēc otras. Turpmāk sasprindzinam muskuļus 10 sek. Un relaksējamies 10 sek.;

3.  Kontrolējam darbības – vislabāko efektu sasniegsi, ja liksiet darboties tikai iegurņa pamatnes muskulatūrai, nevis vēdera presei vai dibena muskulatūrai. Neaizturam elpošanu vingrinājuma laikā;

4.   atkātojam vingrinājumus vismaz trīs reizes dienā un vismaz 10 reizes atkārtojot muskuļu savilkšanu un relaksāciju. Kēgela vingrojumus var veikt sēžot pie datora, braucot mašīnā, skatoties TV vai stāvot pie plīts. Ja veiksiet Kēgela vingrojumus regulāri, visu dzīvi, būsiet pasargāti no urīna nesaturēšanas nākotnē. Arī Jūsu vīrs par to būs priecīgs.

Vēlot Jums un Jūsu ģimenītei, pacietību un daudz skaistu brīžu visiem kopā.