Vairogdziedzeris

                                                Vairogdziedzeris.

 

      Vairogdziedzeris ražo hormonus, kas palīdz kontrolēt vielmaiņu, saglabājot cilvēka ķermeņa temperatūru, imūnsistēmu un hormonālo līdzsvaru. Vairogdziedzera hormoni kontrolē daudzu svarīgu ķermeņu funkcijas un rada organismam ātrāk sadedzināt kalorijas. Sekrēciju hormoniem no vairogdziedzera samazināšanās var izraisīt sliktu koncentrāciju, atmiņas problēmas, aukstas rokas un kājas, ķermeņa masas palielināšanās, menstruālā cikla traucējumi, sausa āda, miega traucējumi, retināšanas matiem un zemu enerģijas līmeni. Vairogdziedzeris galvenokārt ir atbildīgs par  pareizu svaru un  veselīgu izskatu, jo tas kontrolē vielmaiņu.

        Šis iekšējās sekrēcijas dziedzeris atrodas kakla priekšpusē - virs lielā skrimšļa, kas veido balsenes priekšējo sieniņu, virs vairogskrimšļa. No tā arī ir cēlies vairogdziedzera nosaukums. Tas ir vislielākais endokrīnais dziedzeris - vairogdziedzeris sver 30 - 40 gramus. Dziedzeri veido folikuli, kas pildīti ar koloidālu šķidrumu, kura sastāvā ir hormoni, no kuriem svarīgākie ir jodu saturošie hormoni. Šie hormoni pastiprina vielmaiņu un enerģijas maiņu, it sevišķi olbaltumvielu maiņu, līdz ar to organisma augšanu, attīstību un nervu sistēmas funkcionālo stāvokli.

Epitēlijķermenīši ir sīki pāra veidojumi (2 vai 3 pāri), kas piegulst pie vairogdziedzera tā mugurējā daļā. Epitēlijķermenīši producē hormonu, kas regulē kalcija un fosfora līmeni asinīs.

1.Vairogdziedzeris  2.Epitēlijķermenīši


                                               Asanas – vairogdziedzerim.

  • Sākam guļot uz muguras Nekustīgajā pozā – Savasanā. Rokas ir gar sāniem, plaukstas pavērstas uz augšu – enerģija brīvi cirkulē. Lēnām padziļinām elpu, ar katru ieelpu ieelpojot visu pozitīvo, ar izelpu izdalot negatīvo. Piemēram, ieelpa miers, izelpa – nemiers, ieelpa - gaisma, izelpa - tumsa, ieelpa - spēks, veselība, izelpa - nogurums. Izjūtam visu ķermeni.
  • Sarvangasana, stāja uz pleciem, vai mums zināmā svecītes poza, kas tiek uzskatīta par asanu karalieni – tai ir tik daudz pozitīvu efektu. Ideāla poza tad, ja depresija ir saistīta ar hormonālām svārstībām un palēninātu vairogdziedzera darbību.

Izpildot svecīti, vairogdziedzeris tiek stimulēts, uzlabojot gan hormonu darbību, gan vielmaiņu. Pie tam tiek uzlabota asinsrite un gremošanas sistēma. Asinis, pieplūstot galvai, uzlabo smadzeņu darbību, un rezultāts ir skaidrāka domāšana un mazināts nogurums. Lai gūtu vēlamos efektus, svecīti jānotur vismaz minūti. Tās laikā nevajadzētu grozīt galvu, lai nekaitētu kaklam. Ja ir grūtības noturēt taisnu svecīti ilgāk, varam to izpildīt arī, atbalstot kājas pret sienu vai koku. Lai noturētu ilgāk un atcerētos elpot, var skaitīt ieelpas un izelpas.

  • Matsjasana – zivs poza. Izpildāma tūlīt pat aiz svecītes, matsjasana izstiepj kaklu pretējā virzienā.

Noguļoties uz grīdas atbalstāmies uz elkoņiem. Tad pavirzām tos uz leju, lai pirksti apņemtu augšstilbu. Izliecam krūšu kurvi uz priekšu, un galvu lēnam liecam uz aizmuguri tā, lai galvvidus atdurtos pret grīdu. Svarīgi, lai galva atbalstītos pret grīdu, pretējā gadījumā rodas nevajadzīga slodze kaklam. Zivtiņas pozā gūstam emocionālu efektu atverot krūšu kurvi, pašas atveramies. Elpojot dziļi tīrām plaušas. Matsjasana arī tiek ieteikta, lai atmestu smēķēšanu.

  • Joga Nidra (jogu miegs) – dziļā relaksācija. 10 līdz 20 minūtes. Ieņemam Savasanu, nekustīgo pozu – guļot uz muguras, plaukstas uz augšu. Ja ir vēss, varam apsegties.

Elpas dziļas, plūstošas. Ar domām izejam cauri visam ķermenim. Varam iedomāties siltu, dziedinošu gaismu vai ūdeni ieplūstam katrā šūnā. Sākam no pēdām, tad uz augšu. Kājas, gurni, tad mugurkauls, kakls, galva. Pēc tam plaukstas, rokas pleci. Tad visi iekšējie orgāni tiek atslābināti un dziedēti. Pēc tam seja, galva un smadzenes. Esam pilnībā mierā un drošībā. Pēc mirkļa sākam vērot domas, it kā no malas uz tām skatoties. Ļaujam tām plūst nevērtējot, nepieķeroties. Meklējam vietu starp domām, un to cenšamies paplašināt. Apzināmies, ka tur ir gaisma un miers – mūsu īstā būtība.

  • Pranayama Pēc jogu miega ieņemam ērtu sēdus pozīciju, varam sēdēt uz spilvena, sakrustotām kājām. Novietojam vienu plaukstu uz vēdera, otru uz krūšu kurvja, ieelpojot vēders paceļas, tad krūšu kurvis. Izelpojot krūšu kurvis nolaižas, tad vēders. Varam skaitīt līdz – ieelpa “viens, divi, trīs”, izelpa “četri, pieci, seši”. Pēc tam rokas atpakaļ uz ceļiem.
  • Meditācija. Meditācijas laikā koncentrējam visu uzmanību vienā punktā. Tas var būt mums pašiem vien zināms pozitīvs tēls, vieta vai priekšmets. Tā var būt trešā acs, sirds vai galvvidus. Varam arī pie sevis atkārtot vārdu vai vārdus, kam ir pozitīva vibrācija. Piemēram, “om, saule, miers, gaisma”. Varam arī iztēloties, ka atrodamies gaismas starā, kas plūst cauri visam ķermenim. Elpa ir dziļa un plūstoša. 5-15 minūtes.

          Akmens nozīme uz vairogdziedzeri.

 

       Akmens galvenais uzdevums ir radīt organismā fiziskās un emocionālās enerģijas harmoniju. Akmeni ar apļveidīgo zīmējumu liekot uz čakrām, var panākt to atvēršanos, bet liekot tieši uz saules pinuma – noņem stresu. Pēc savas būtības tas apslāpē negatīvos procesus ķermenī.
Reti dabā var sastapt zili – zaļu malahītu, kuram ir vēl lielākas dziednieciskās īpašības. Uzliekot to uz piektās čakras, attīrās zemapziņa, „uzpeld” seni aizvainojumi, bailes un citi stāvokļi, kas transformējas, līdz vairs nav kaitīgi cilvēka veselībai.
       Uzvaras akmens – tirkīzs – laimīgs pusdārgakmens, kura aicinājums ir nest cilvēkiem veiksmi, laimi, uzņemt uz sevi visu naidīgo. To biežāk nēsā amuleta veidā, lai valkātājs būtu neievainojams.
       Jogi tirkīzu ciena par tā pozitīvo enerģiju, kas izlīdzina strīdīgas situācijas un labvēlīgi noskaņo cilvēkus vienu pret otru. Dziednieciskajā plāksnē tas ir viens no kakla čakras biostimulātoriem, atbild par balss saitēm un vairogdziedzeri.
       Līdzīgi cilvēkam akmens pārdzīvo vairākus dzīves posmus – savu evolūcijas dzimšanu, jaunību, briedumu un vecumu, mainot savu nokrāsu no gaiši zila līdz koši gaiši zilam, zilam, zaļganīgi zilam un visbeidzot līdz zaļam. Gaiši zilajā un zilajā periodā akmens ir sasniedzis savu pilnbriedu, tajā ir visvairāk enerģijas, dzīvības, tāpēc īpašniekam tas var dot visbagātāko pozitīvo enerģiju lādiņu. „Novecojot” tas paliek tumšāks un zaļāks un pamazām pārņem Saturna spēku. Jāteic, ka savas jaunības laikos, tas saistīts ar Jupiteru.
      Tirkīzs lieliski kalpo par veselības stāvokļa indikatoru, slimo kopā ar saimnieku, mainot krāsu. Akmens zaudējot savas krāsas košumu vēsta par to, ka slimība jau ir pie sliekšņa, cilvēks pagaidām vēl var justies labi un neko nenojaust, bet akmens jūt slimības tuvošanos pat vairākas dienas iepriekš. Uzvaras akmens var atgūt savu krāsu, ja to valkā pilnīgi vesels cilvēks ar spēcīgu auru.
      Košais, dzīves priecīgais tirkīzs no dabas radīts, lai atsvaidzinātu un rotātu sievieti, piedodot viņai pārliecību par sevi, par savu neatkārtojamību un valdzinājumu.
      Tirkīzs ir piemērots ne tikai Zemes zīmēm, bet arī Strēlniekiem, kuriem nepieciešama aizsardzība no ārpuses.
      Tirkīza paveids – krizokolla ir īstens sieviešu akmens, kurā ir iemiesojies viss sievišķīgais, kas palīdz izcelt skaistumu, būt maigai, līdzcietīgai un ar plašu dvēseli. No medicīniskā viedokļa, palīdz noregulēt izjaukto mēness ciklu. Gaiši zilā krāsa atbilst kakla čakrai, palīdz ārstēt vairogdziedzeri. Šo akmeni nav noteikti jānēsā kā rotu, pilnīgi pietiekoši, ja ir akmens bumbiņas vai vienkārši akmentiņi.

 

Sarasvati Nadi - Višudha

 

       Izvietojums - sākas mugurkaula pamatnē pie kakla Višudha čakras, beidzas pie mēles galiņa. Apgādā ar Prānu kaklu, muti, mēli un balss orgānus.

       Atvere - mute un rīkle kopumā. Nadī ir saistīts ar kaklu jeb ētera čakru. Šis nadī, par ko liecina tā nosaukums, atbild par runas, dziedāšanas spējām un garšas izjūtu, tam atbilst gudrība.

       Marma - atbilstošā marma ir mēles galiņš, kas neietilpst klasisko 108 marmu skaitā. Reflektorais Sarasvati Nadi punkts atrodas žokļa vidū, tieši zem lūpām. Tā ietver arī tādas kakla apvidus marmas, kā Nila, Amsa un Manya.